2014. február 14., péntek

1. óra - bevezetés, a szociálpolitika jelentése

(Releváns link: a feltétel nélküli alapjövedelem magyar projektjének honlapja: http://www.255075.hu/#roviden)

Témák:

  • A szociálpolitika jelentése
  • A politika jelentése (polity, politics és policy), a közpolitika folyamata
  • Szociálpolitika és társadalompolitika
  • Ferge: A társadalompolitika irányai (termelés, elosztás, javakhoz való hozzájutás: nempiaci eszközökkel történő beavatkozás a piaci kudarcok esetén)



23 megjegyzés:

  1. Hahó! ;) Szuper a blog-ötlet!! :) Az óráról : jó, hogy interaktívabb, jó, hogy mindenkinek van véleménye és ezeket cserélgethetjük egymással. A játék szuper volt !! :) Az én játék-ötletem : Öt szó egy papírra
    Mindenki rajzolja körbe a kezét egy A/4-es papíron és az öt rá jellemző vagy hozzá szorosan kapcsolódó szót írja le egy papírra. A papírokat összekeverjük, egyenként kihúzzuk, és megpróbáljuk közösen kideríteni, hogy ki a kihúzott papír tulajdonosa. A végén mindenki elmesélheti, hogy miért azokat a szavakat írta fel.
    Azért lenne jó, mert írhatnánk szavakat a tszocpolival kapcsolatban és így rögzülhetnek a dolgok, de jó csapatépítő is.
    A LÉT-honlap szuper a tanulmányt azért több idő átolvasni, de így sokkal átláthatóbb érthetőbb a dolog. :) Kíváncsi vagyok, hogyha elolvastátok mi lesz Nektek a véleményetek róla ?
    Szép hétvégét ,)

    VálaszTörlés
  2. szerintem érdekes gondolat a feltétel nélküli alapjövedelem projekt, kiváncsi vagyok, hogy ahol már kísérleti jelleggel bevezették, bevált-e, ill. milyen eredmények vannak. Az órával kapcsolatban tetszett, hogy a játékkal mindenki jobban ki tudta fejezni a véleményét, legyen még ilyen:)

    VálaszTörlés
  3. Véleményem szerint nagyon jó volt, hogy a játék előtt megbeszéltük a fogalmakat, amik a játékban szerepeltek. Jó volt, hogy mindenki ki tudta fejezni gondolatait, meg meg tudtuk osztani álláspontunkat. Nekem majdnem az egyetlen olyan fogalom, amiről tudtam, hogy +/- az az iskolarendőr volt. Szerintem ez egy nagyon pozitív dolog, mert így a nehezen kezelhető gyerekek is betartják a szabályokat, míg csak egy pedagógiai asszisztens nem kelt olyan tekintélyt ami a szabályok betartásával járjon.

    VálaszTörlés
  4. Úgy gondolom,hogy nagyon jól tetted ,hogy interaktívabbá tetted az órát a játékkal.Pénteken délután egy 3,5 órás órát sokkal könnyebb figyelemmel végigcsinálni játékos keretek között.Szóval szerintem ez maradjon is így!Szerintem a legtöbb embernek sokkal könnyebb így megtanulni ezeket a fogalmakat,vagy akár a további anyagot,hogy megbeszéljük,megosztjuk egymással a véleményünket,akár meg is győzhetjük a másikat a saját érveinkkel.Ez ösztönöz is minket abban,hogy megjegyezzük amit előtte elmondasz!Én még mindig emlékszem az órai fogalmakra,szóval szerintem nagyon hatásos volt!Az is pozitív,hogy letudtuk írni a diákon lévő anyagot,és s film is nagyon jó ötlet volt!
    A játékban annyi negatívumot találtam,hogy ezek a fogalmak elég szubjektívak,szóval minden fogalomnak van jó és rossz oldala is,és így nem igazán tudtam eldönteni,hogy melyik oldalra álljak,mert nem nagyon volt olyan fogalom,ahol nagyon szélsőséges gondolataim voltak.Talán a közmunka volt ,ahol a pozitív oldalra álltam,mert tényleg szerintem nagyon tudja az embereket ösztönözni,ha eltudnak kezdeni dolgozni,és kapnak érte pénzt.Talán később egy állandó rendes munkahely is így ösztönzi majd őket.:)

    VálaszTörlés
  5. Szubjektivitás szempontjából egyetértek Réka kommentjével.

    VálaszTörlés
  6. https://www.facebook.com/events/1397601327161478/?ref_newsfeed_story_type=regular valaki jönne erre holnap?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ejha, én igen! csak nem biztos sajnos, hogy odaérek, de rajta leszek!

      Törlés
    2. Mèg nekem sem 100% ,mert órám van de megérné ellógni ha úgy alakul. ;)

      Törlés
  7. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés
  8. Én is csak ismételni tudom, hogy nagyon jó, hogy interaktívabb volt az óra, már csak azért is, mert ismerjük el, elég hosszú...szóval ha nem mozognánk egy kicsit, lehet, hogy a 2. óránál kiugranék az ablakon. És egyre szimpibb, hogy tegeződhetünk veled.
    Az kifejezetten tetszett, hogy halhattam a többiek véleményét, mert mindenki véleménye érdekel, még ha néha nem is úgy látszik :D Szóval sok véleménykifejtős játékot szeretnék :D
    Én nagyon tartok az írásbeli számonkéréstől egyébként, az előző félévi rendszer a beadandókkal sokkal barátságosabb volt :/

    VálaszTörlés
  9. Szeretnék arra visszatérni amikor "játszottunk", azt mondták páran, hogy kéne a szavazat mellett valami más rubrika is amit választani lehetne. Ezzel azért nem értek egyet, mert sokan nem csak azért nem mennek el szavazni, mert egyik párt se tetszik nekik, hanem azért, mert magasról tesznek arra, hogy mi van az országukban. De ezzel nem segítenek az országon, vagy a pártokon, ha nem mennek el, inkább otthon szidják a múltat, jelent és jövőt. Azzal, hogy más lehetőséget adna a politika nem változtatna semmin, hisz, akiket eddig nem érdekelt a politika, azokat ezután sem fogja érdekelni.

    VálaszTörlés
  10. Nagyon tetszett a játék az órán feldobta mindenki kedvét, izgalmas vitákat generált. Szerintem több ilyen kéne. Tágította a látóköröm.

    VálaszTörlés
  11. De van akit érdekel a politika, csak egyik párt se "tetszik neki" :D Persze van olyan is aki magasról tesz a politikára és én ezt meg is értem igazság szerint. De nagyon sok embertől azt hallottam, hogy nem megyek, mert egyik párttal se tudok egyetérteni/azonosulni, akkor fogalmazódott meg bennem, hogy ez probléma :D

    VálaszTörlés
  12. Szerintem jó volt az óra és a játék is nagyon tetszett. A fogalmaknak pedig tényleg van rossz és jó oldala is, de szerintem lehet mérlegelni hogy a te magad melyiket érzed erősebbnek és ez alapján választani oldalt. Én nagyon kíváncsi vagyok milyen játékok lesznek még és arra is kíváncsi vagyok hogy ezekkel a játékokkal vajon sikerül e aktivizálni a csoport kevésbé aktív felét. Jó sokáig tart az az óra tehát ha már ott van az ember akkor próbálja meg élvezni azt és ezek a játékok sokat segítenek ebben. ( nem mintha amúgy én nem élvezném :D )

    VálaszTörlés
  13. Én a szociálpolitikáról nem igazán tudtam konkrétumokat, és bevallom nem vettem a fáradságot, hogy utánanézzek az óra előtt, mert amiben benne van a "politika" szó, az iránt tudat alatt mély ellenszenvet érzek. :) Főleg amikor megláttam, h meddig tart az óra :) De kellemesen csalódtam! Egész érdekes így a játékkal, és jobban rögzül. Az meg, hogy mi találjunk ki játékokat, ami kiváltja 1x a leckét... Még azok is elgondolkoznak, akik amúgy nem tennék. Aztán csak remélni tudom, hogy ez a jegyekben is megnyilvánul majd. :D Azért érdekes volt rájönni, hogy azokat a fogalmakat is alig tudtuk meghatározni, amiket egyébként minden nap használunk. Ezek okozzák a félreértéseket. A játék során is többen változtatták a helyüket mások érvei miatt. Meghallgatni a másikat, megérteni az álláspontját - és ha szükséges, - újragondolni a sajátunkat. Szerintem ez lenne a specializációnk lényege is!!!

    VálaszTörlés
  14. én is eléggé féltem h h leszek képes 3,5 órát kibírni.. mikor előző félévben az a 1,5 is sok volt.
    de tetszett.. lehet azért mert voltak olyan dolgok amikhez hozzá tudtam szólni ( igen.. ez jócskán pozitív volt)
    a játék jó ötlet volt.. bár a végére elfáradtam.. vagy meguntam.. nem tudom pontosan mi volt a baj.. de azért jó volt.. Isten tartsa meg jó szokásod. :D
    szóval ha ez így mard továbbra is.. akkor nem 'félve' és unottan fogok hozzáállni/elindulni az órához/ra. :)

    VálaszTörlés
  15. Csak ismételni tudom az előttem szólókat. Határozottan jobb volt az óra így játékkal. Jó, hogy nem csak kukán ültünk, hanem megismertük a egymás véleményét!

    Viszont mire rájöttem, hogy ez a blogolás hogy működik... óanyám..

    VálaszTörlés
  16. Nekem is tetszett az, hogy próbáltad kicsit feldobni az órát játékkal, meg videóval. Ehhez a választásos dologhoz szeretnék kapcsolódni; én például volt, hogy nem mentem el szavazni, azért, mert úgy éreztem, hogy nagyon keveset tudok a politikáról és nem is nagyon értek hozzá, ezért inkább nem élek ezzel a lehetőséggel. Ezért még nem gondolom, hogy én cserben hagytam az országot, vagy nem érdekel az ország sorsa, helyzete, stb... Csak akkor éppen jobbnak láttam, ha nem megyek el.

    VálaszTörlés
  17. Nekem is nagyon tetszett a játék :D
    Ha valakinek konkrét véleménye volt az elmondhatta és az is jó volt, hogy olykor olyanoknak is beszélnie kellett, akik nem igazán szerettek volna...,
    Igazából a legtöbb fogalommal tisztában voltam, de nem igazán törődtem a valódi jelentésével,
    de az órán muszáj volt elgondolkodnunk, hogy mit is jelentenek ezek a fogalmak és az hogyan valósul meg a mindennapjainkban.

    VálaszTörlés
  18. Tartottam attól, hogy hogyan fogom kibírni ezt a hosszú órát de az újabb, kreatívabb dolgok feldobták:) Úgy látom ez mindenkire pozitívan hatott, és én már nagyobb lelkesedéssel veszek részt az órán.

    VálaszTörlés
  19. Én is egyet értek az előttem szólókkal abban, hogy sokkal érdekesebb volt ez az eléggé hosszú óra a játéknak köszönhetően. Így mindenki jobban ki tudja fejezni véleményét és átgondolni esetleg azt, amit mások gondolnak. Ez a blog is azért tetszik jobban, mint előző félévben az e-mail, mert láthatjuk egymás véleményét, reagálhatunk rá.

    VálaszTörlés
  20. Én még a játékban szerettem volna ezt a rövid gondolatomat elmondani, csak sajnos nem kaptam szót... Ez pedig az EU-hoz kapcsolódott volna: én úgy gondolom, hogy az EU az nagyon szép dolog, de úgy látom/érzékelem, hogy sok közünk nincs hozzá, maximum névileg esünk bele ebbe a fogalomba. Szép estét!
    Ui.: A játék tényleg jó ötlet volt.

    VálaszTörlés
  21. Pozitívan csalódtam az órában.. én sem számítottam arra, hogy egy ilyen hosszú óra ilyen érdekes is lehet. Jó volt a hangulat... :)

    VálaszTörlés